Якщо ви хочете отримати гарну роботу у Польщі – необхідно знати польську мову на рівні В2 і вище. Однозначно, без знання польської мови кар’єри у Польщі не зробиш. Якщо ви хочете подорожувати Польщею – вона також вам стане у нагоді. Та й просто знання польської мови відкриє вам великі можливості у Польщі для отримання інформації з різних джерел. Тому не дивно, що перед багатьма людьми рано чи пізно постає питання – як покращити свою польську?

Вивчати польську мову можна з репетитором, у групах на курсах або самостійно. Якщо вам не хочеться витрачати гроші на репетитора чи довготривалі курси, можна взятися за вивчення мови самостійно. Успіх будь-якого навчання завжди залежить від вашого бажання. Якщо ви візьметеся за покращення польської мови з ентузіазмом, то швидше за все у вас все вийде. Ось кілька практичних порад, так званих лайфхаків, які можуть бути корисними кожному.

1. Носіть із собою кишеньковий словник

Придбайте кишеньковий польсько-український словник і завжди носіть його із собою. Ви навіть не уявляєте, скільки незнайомих польських слів вас оточує. Коли йдете по вулиці, дивитесь рекламу чи знаходитесь в магазині та бачите польське слово чи вираз – гайда за словником! Будьте допитливими!

2. Читайте книги польською мовою

Головним у вивченні іноземної мови є занурення у мовне середовище. Знайдіть у місцевій бібліотеці адаптовані книги польською мовою, сюжет яких вам вже відомий, і перечитуйте. Це збагатить ваш словниковий запас, сприятиме кращому запам’ятовуванню слів та покращить знання побудови речень. Якщо ви не читали книгу, спершу можете прочитати резюме, відгук про неї або переглянути фільм, знятий за цією книгою.

3. Читайте комікси

В основному комікси складаються з прямих діалогів, тому є простими для розуміння. Вони часто наповнені ідіомами та живою лексикою. Можливо у вас будуть труднощі зі сленгом або скороченнями, значення яких можете пошукати в словнику чи запитати знайомого поляка. Як правило, пригодницькі комікси легше зрозуміти, ніж смішні.

4. Дивіться фільми з субтитрами

Дивіться фільми та вивчайте польську одночасно. Це один з найкращих методів вивчення польської мови. Для початку використовуйте українські субтитри, а потім перейдіть на польські. Якщо поставите українські субтитри, то будете повністю розуміти, про що говорять герої. Звертайте увагу на вимову. Згодом перейдіть на польські субтитри. Не потрібно розуміти кожне сказане героями слово, достатньо розуміти загальний зміст та сюжет фільму. Вам буде цілком достатньо 10-15 хвилин, щоб налаштуватися на фільм, а до середину фільму ви розумітимете буквально все.

5. Називайте речі вдома та на роботі

Найлегше вивчити ті слова, які оточують вас щодня. Напишіть на стікерах необхідні польські слова, вирази тощо та розклейте їх вдома на видноті. Не забувайте часто звертати на них увагу, і таким чином слова самі по собі будуть відкладатися у вас в голові.

6. Організуйте мовний обмін

Взаємні уроки та бесіди з тими, хто хоче вивчати вашу мову може бути гарною альтернативою та взаємодопомогою. Крім того, це хороший спосіб завести нових друзів. Спілкування з носіями польської мови допомагає швидко подолати мовний бар’єр, краще зрозуміти культуру Польщі і риси характеру її жителів.

7. Вивчайте вірші напам’ять

Навіть якщо у вас ніколи не буде шансу продекламувати ці слова, запам’ятавши частину вірша або певний вислів, вам буде значно легше вчити мову надалі, запам’ятовувати і формувати думки.

8. Слухайте польське радіо, особливо новини

Вивчайте польську мову з вуст польських ведучих. Саме випуски новин особливо корисні, адже диктори, які читають новини, володіють бездоганною вимовою, і ви можете сміливо повторювати за ними. Це допоможе покращити вашу вимову. Навіть мимовільне прослуховування новин в той час, коли ви займаєтесь чимось іншим, сприяє кращому засвоєнню звуків, звиканню до природного ритму і тону польської мови.

9. Запишіть власний голос на диктофон

Щоб зрозуміти наскільки ви добре говорите, записуйте свою мову на диктофон. Ми сприймаємо власну вимову інакше, ніж вимову інших людей, ми чуємо себе по-іншому. Записуючи себе на диктофон, ви чуєте помилки і об’єктивно оцінюєте свою вимову. Крім того, порівнюючи більш ранні записи з поточними записами, ви можете переконатися, чи покращилася ваша вимова з плином часу.

10. Грайте настільні та мовні ігри

Такі ігри допоможуть вивчити нові слова та покращити ваш словниковий запас. Це також хороший спосіб відпочити від навчання, розслабитися, пограти і попрактикувати польську мову.

11. Іноді говоріть або пишіть друзям польською мовою

Знайдіть однодумців і разом вдосконалюйтесь. Багато людей соромляться починати розмову іншою мовою або вважають це нещирим, але це хороша нагода спільно покращити знання.

12. Користуйтесь польськомовною операційною системою

Зміна операційної мови вашого комп’ютера, мобільного телефону чи інших гаджетів, дасть вам змогу щодня мимоволі використовувати мову і з часом почати думати польською.